arama


İşimde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmam Gerekir

Başarılı Olmak
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

Başarılı Olmak

Gelecek ile ilgili hayallerimiz çocukluk dönemlerimizden başlamaktadır. Küçükken ne olmak istiyorsun diye sorulduğunda, çoğumuz pilot,bilim adamı,doktor,mühendis,başbakan gibi cevaplar verirken bazılarımız da çok daha basit meslekler söylerdik. Zannederdik ki büyüdüğümüzde hayal ettiğimiz mesleği herhangi bir şart koşmadan bize verecekler. Çoğu insan kendi istediği değilde ailesinin ve çevresinin istediği işleri yapmak zorunda kalıyor. Bu yüzden de hayallerini yaşama fırsatını hiç bulamıyor. Bu yazımızda yapmış olduğunuz işte nasıl başarı yakalayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Hayallerinizin Peşinden Koşun

 

Çocukluk hayaliniz neyse öncelikle onun peşinden koşun. Ömür boyunca mutlu olabileceğiniz bir işinizin olmasını istiyorsanız çocukluk hayalinizi gerçekleştirmek için uğraşın. Unutmayın çocukluk hayalinizi Gerçekleştirdiğinizde mesleğiniz ne olursa olsun mutlu olma ihtimaliniz çok daha yüksektir. Başkalarının hayallerini yaşamak zorunda kalmak istemiyorsanız bunu başarmanız gerekir. Sadece hayal ederek başarılı olamazsınız. Önce hayal edin ve hayalinizi gerçekleştirmek için çok gayret gösterin.

İşinizi Sevin

Başarılı olmak

Her ne kadar çocukluk hayalinizi gerçekleştirmeniz sizi daha başarılı yapar, daha mutlu olursunuz desek de bir çok insan hayal ettiği işi yapamıyor. Buna bazen imkanlar, bazen, aile, bazen de insanın kendi hataları sebep oluyor. Peki hayal ettiği işi yapamayan insanlar işini sevip mutlu olamazlar mı? Elbette olabilirler.

Sahip olduğunuz iş hayal ettiğiniz iş olmasa bile o işi çok başarılı bir şekilde yürütüp mutlu olabilirsiniz. Bunun için yapmakta olduğunu işi sevin. İşinizi sevmediğiniz taktirde dünyanın en iyi şirketine CEO bile yapsalar sizi yine mutlu olamazsınız. İşinizi sevdiğiniz zaman hem başarı yakalarsınız hem de mutlu olursunuz.

İşinizi Özenle Yapın

Ne iş yaparsanız yapın işte başarılı olmanın en önemli şartlarından bir tanesi de işini düzgün bir şekilde özenle yapmaktır. Çevremizde gördüğümüz bir çok insan işini düzgü bir şekilde yapmıyor. İşi özenle yapan insan o işin sonuçlarının iyi olduğunu gördüğünde mutlu olur. Bir doktor yaptığı başarılı bir operasyonla, bir öğretmen yetiştirdiği iyi bir öğrenci ile, bir mühendis yaptığı iyi bir proje ile, bir satıcı sattığı kaliteli bir ürünle gururlanabilir ancak. Bunu tersi durum insanı ciddi derecede sıkıntıya sokar. Doktor her önüne geleni sakat bırakırsa, öğretmen hiç bir öğrenciyi eğitemezse, mühendisin yaptığı her proje yanlış olursa, satıcını sattığı her ürün sahte olduğu için na geri gelirse bu insanların mutlu olup işlerini başarılı bir şekilde yürütmeleri asla mümkün değildir.

-Aldığınız Parayı Hak Edin

İnsanlar yaptıkları işlerden aynı zamanda para kazanıp geçimlerini sağladıkları için kazandıkları parayı hak etmeleri gerekir. Haksız yere aldıkları paranın çok daha fazlasını kaybedeceklerini asla unutmamalıdırlar.

ilgili içerik Girişimci Olmak

Kendinize Güvenin

Güven duygusu insanın mutlu olabilmesi için gereken en önemli duygulardan bir tanesidir. Yaptığınız işte başarılı olacağınıza dair kendinize güvenin. Korkmayın,endişelenmeyin. Başarılı olmanın sırrı güvendir. Kendine güvenen insanın başaramayacağı iş yoktur.

Ara Sıra Risk Alın

Başarılı olmak istiyorsanız ara sıra risk alın. Risk almazsanız hep ayn yerde kalabilirsiniz. Cesaret edip, bazı küçük riskleri aldığınızda yapmış olduğunuz işi çok aha ilerlettiğinizi göreceksiniz.

Sağlam Adımlar Atın

Ara sıra küçük riskler alarak işinizde daha başarılı olabilirsiniz dedik ancak atacağınız adımlara dikkat etmeniz lazım. İşimi büyüteyim derken batmayın. Bunun için atacağınız her adımı iyi düşünün gereksiz risklere de girmeyin. Tüm hesaplarınızı düzgün yapıp karar verdikte sonra risk alabilirsiniz.

İnsanlara Değer Verin

Ne iş yaparsanız yapın başarılı bir iş yapıp mutlu olmanın ilk şartlarından bir tanesi de insanlara değer vermekten geçer. Karşınızdaki insana ne kadar değer verirseniz onlar da size o kadar değer verir. Ancak başkalarının değer verdiği kişiler başarılı ve mutlu olurlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

 • berrin
  4 sene önce

  çok teşekkürler

  24
  yorum beğen