arama


En Stresli 7 Meslek

En Stresli 7 Meslek
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

EN STRESLİ 7 MESLEK

Her mesleğin kendine göre zorluğu ve buna bağlı olarak stresi vardır. Ancak bazı meslekler var ki yapması oldukça streslidir. Şimdi sizlere dünyanın en stresli 7 mesleğini açıklayacağız.

1.İnşaat İşçiliği

Listemizin ilk sırasında inşaat işçiliği bulunmaktadır. İnşaat işiliği, yapılması zor ve çok stresli bir iştir. Her ne kadar güvenlik önlemleri alınsa da en küçük bir yanlışta ciddi problemler ortaya çıkabilir. İşçinin yaralanması ve hayatını kaybetmesi, başka birinin yaralanması ve hayatını kaybetmesine neden olmak, yapının yanlış yapılması ve malzemelere zarar vermek bu faktörlerden bazılarıdır. Dolayısıyla bu da işçinin stresli olmasına neden olmaktadır.

2.Taksicilik

Araba kullanmak büyük sorumluluktıur. Çünkü kendisiyle beraber araçtaki diğer kişilerin de can ve mal güvenliği kendine aittir. Bu yüzden ehliyet alınması gerekmektedir. Kimilerine göre araba kullanmak sadece bir ihtiyaçken kimilerine göre ise bir meslektir. Trafik, yolcu memnuniyeti, kaza, benzin derken birçok işle uğraşılır ve bu da stres yapar. Ayrıca taksici, gece mesaisinde ise daha çok stres yapar. Çünkü uyuma gibi trafik esnasında tehlike oluşturabilecek durumlar oluşabilir.

En Stresli 7 Meslek 1

3.Madencilik

Dünya’nın yer altında çalışmak oldukça zordur. Çökme gibi durumlar yaşanmakta ve birçok madenci hayatını kaybetmektedir. Özellikle yurdumuzda bu konu da büyük dramlar yaşanmıştır. Yüzü kömür karası kişiler gördüğünüzde hemen anlarsınız zaten madenci olduğunu. Stresleri ve yorgunluklarını her zaman yüzlerinden görebilirsiniz.

4.Askerlik

Kutsal mesleklerin içinde yer alması, yapması stresli ve şerefli meslek hangisi desek, hemen aklınıza askerlik gelir sanırım. Vatanımızı savunan, kar yaz demeden canını ortaya koyan, düşmanlara karşı savaşan, biz rahat uyuyalım diye uyumayan ailesinden ve kendinden fedakarlık eden kahraman mehmetçiklerimizdir. Ne yazarsak yazalım streslerini tarif edemeyiz. Sorumlulukları da kalpleri gibi büyüktür.

5.Polislik

Askerin görev ortağı polislerimiz genellikle yurdun içinde koruma görevi yapar. Ülke içinde huzuru ve düzeni sağlamakla sorumludur. Ülke dışında terörist olduğu gib ülke içinde de düşman çoktur. Vatandaşlara yardım ederler, kadın ve çocukları korurlar, hayvanları kurtarırlar. Görevleri gibi stresleri de çoktur. Polislerimize minnettarız.

6.Pilotluk

Uçak nasıl havada kalıyor, sorusunu küçükken sormayanımız yoktur. Pilotların, uçakları nasıl uçurduğunu da hep merak ederiz. Pilot olmak kolay değildir. Yükseklik korkusunun olmaması, okulu başarıyla bitirmek gibi zorlu süreçleri vardır. Olması gibi yapması da oldukça zor ve streslidir. Uçağın gerekli kontrolleri yapılmadığında ve doğru kullanılmadığında uçak düşer. Düşmede bir canlının ölmeme ihtimali oldukça düşüktür. Bu ihtimaller pilotlar için bir stres kaynağıdır.

7.İtfaiyecilik

Orman yangınları küçük alevlerden, iş yeri ve ev yangınları ise dikkatsizlikten çıkar. Bu yangınlar ise can ve mal kaybına neden olur. Vaktinde söndürülmediğinde ise yangının yayılma tehlikesi bulunmaktadır. İtfaiyecilik, yangın söndürme ve kurtarma ekibidir. Genellikle yangın söndürme görevi bilinirken, kurtarma ekibi çok az bilinir. Kedilerin kutarılması, balkon  vb. yüksek yerlerde kalan kişileri aşağıya indirme itfaiyecilerin görevleri arasındadır. Bu işler itfaiyecilere büyük stres oluşturur.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI