arama


Deniz Patlıcanı (Deniz hıyarı) Yetiştirerek Para Kazanmak

Deniz Patlıcanı (Deniz Hıyarı)
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Deniz patlıcanı (Deniz hıyarı) , tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün daha fazla sayıda kişi tarafından ticareti yapılan deniz canlılarından birisidir. Son yılların en popüler iş fikirleri arasında yer alan deniz patlıcanı yetiştirme işi, derisi dikenli ve omurgasız bir canlı olan deniz patlıcanının büyütülmesi ve sonra koloniler halinde satılması ile gerçekleştirilmektedir.

 

Çin tıbbında farklı pek çok alanda kullanılan deniz patlıcanı, ülkemizde ortalama 15 farklı türde varlığını sürdürmekte ve ne iş yapsam diyenlere iyi bir gelir kapısı olabilmektedir.

 

Deniz Patlıcanı (Deniz hıyarı)Yetiştirerek Para Kazanmak

 

Yurt dışında fazlası ile talep gören ve bu yüzden yılın en trend iş fikirleri arasında bulunan deniz patlıcanı yetiştirme işinde başarılı olunması halinde bu canlının kilosunun yaklaşık 150 dolardan alıcı bulabildiği söylenebilmektedir. Çin ve Uzak Doğu’da genel olarak ilaç biliminde ve yerel mutfaklarda kullanılan deniz patlıcanı, Avrupa ülkelerinde ise ağırlıklı olarak kozmetik sektöründe tercih edilmektedir.

 

Çoğunlukla Ege Denizi’nde bulunabilen deniz patlıcanı, en çok da Çeşme-Datça arasında kalan bölgede yer almaktadır. Avcılık tekniği ile toplanan deniz patlıcanının tamamı ise yurt dışına gönderilmektedir. Bu da deniz patlıcanı ihracatı konusunda büyük bir potansiyel oluşturarak bu işi geleceğin iş fikirleri arasına yerleştirmektedir.

 

Kolay ve Hızla Üreyen Deniz Patlıcanı

 

Günümüzde ortalama 1200 kadar türü olduğu düşünülen deniz patlıcanı (Deniz hıyarı)dünyanın hemen her noktasında bulunmaktadır. Türkiye’deki türlerinin ise oldukça değerli olduğu bilinmektedir ve bu da ne iş yapsam diyenler için deniz patlıcanı (Deniz hıyarı)üretimini son derece karlı bir hale getirmektedir.

 

Dünyanın en ünlü alışveriş sitelerinden birisi olan Alibaba.com adresinde deniz patlıcanının kilosunun ortalama 30 ila 150 dolar arasında farklılaşan fiyatlar üzerinden satışa sunulduğu görülmektedir. Pek çok ekonomi uzmanı da deniz patlıcanının ihracata dönük üretim yapmak isteyen ve ne iş yapsam diyenler için en ideal iş opsiyonlarından olduğunu dile getirmektedir.

 

Deniz Patlıcanı (Deniz hıyarı) Yetiştirerek Nasıl Para Kazanılır?

Deniz patlıcanı yetiştirerek para kazanmak, son dönemlerde pek çok kişinin hayali haline gelmektedir. Ancak bunun için ilk olarak bu deniz canlısı ile ilgili bilgi sahibi olmak gereklidir.

 

Deniz patlıcanı (Deniz Hıyarı) yetiştirmek için Ege kıyılarının son derece uygun olduğu söylenebilmektedir. Devasa alanlara gerek olmadan kolaylıkla yetiştirilebilen deniz patlıcanı, gerekli şartların sağlanması halinde aynı balık çiftliklerindeki kafeslerde balık yetiştirmek gibi pratik bir şekilde üretilebilmektedir. Deniz patlıcanı yetiştirerek para kazanmak için ayrıca işe başlarken uygun alan tespiti yapılması ve bu yerin devletten kiralanması büyük önem arz etmektedir.

 

Devletten gerekli izinlerin alınmasının ardından üretim yapılacak olan bölgenin koruma altına alınması gerekmektedir. Alan seçiminde akıntı, yiyici canlıların durumu, su koşulları ve yem durumu gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalı ve tehlikeli durumlara karşı önceden önlem alınarak deniz patlıcanlarının korunması sağlanmalıdır. Deniz patlıcanı üretimi konusunda ise bir metreküp alanda yaklaşık 30 tane deniz patlıcanı olacak şekilde hareket edilmelidir. Söz konusu tüm faaliyetlerin eksiksiz şekilde tamamlanması halinde de hızlı bir şekilde deniz patlıcanı yetiştirerek para kazanmak için harekete geçilebilmektedir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI