arama


Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?-2019

Kosgeb Kredisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Kendi işini kurmak isteyenlere ya da mevcut işletmesini daha büyük hale getirmeyi amaçlayanlara verilen KOSGEB kredisi ile çok sayıda işletmeci kendisine dünyasında yer edinebilmektedir. Sunulan bu imkandan yararlanabilmek için öncelikle bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Kredi faiz destek programı adıyla da bilinen bu uygulama için ilgili eğitim tamamlanmış olmalıdır. Eğitim sonucunda KOSGEB onaylı girişimcilik sertifikası alınır ve bu eğitimler İŞKUR tarafından verilir. Dolayısıyla girişimcilik eğitimi alabilmek için KOSGEB ya da İŞKUR üzerinden eğitim başvurusu yapılmalıdır.

 

Verilen eğitimde devam zorunluluğu bulunmakta olup ülke içerisinde her merkezde alınabilir. Genellikle eğitimle birkaç gün içerisinde tamamlanır. Eğitimin tamamlanmasının ardından başvuru aşamasına geçilir.

Kosgeb Kredisine Kimler Başvurabilir?

 

Kosgeb kredisine başvurabilecekler arasında 18 yaşını doldurmuş olan TC vatandaşları, kurum tarafından üniversitede yapılan genç girişimci programlarına katılıp mezun olanlar, KOSGEB tarafından verilen iş kurma danışmanlığı ya da eğitim desteğini alanlar ile İŞGEM bünyesindeki girişimcilerden bir sene içerisinde işletme açmış olanlar yer alır. Bu kişiler arasında yer alanların Kosgeb’e kayıt yaptırması gerekir.

 

Bu kişilerin Kosgeb tarafından verilen desteği alabilmesi için harcama yaptıkları tüm giderlerin faturalarını almaları şartı vardır. Yapılan bu harcamalar Kosgeb’e gönderilerek yaklaşık iki ya da üç ay sonra giderler geri alınabilir. Fakat bu giderlerde KDV dahil olmamalıdır. Ayrıca işletme için satın alınan demirbaşların üç sene boyunca satılamama zorunluluğu vardır.

 

Kosgeb Kredisi Veritabanı Kayıt

 

KOSGEB tarafından verilen kredi için sisteme kayıt yapılır. Bu amaçla Kosgeb internet sitesine girilir ve üst kısımdaki Kobi/girişimci giriş sekmesine tıklanır. Burada üye olmak için ilgili linke girilir ve işletme kayıt kısmından işleme devam edilir. İşlemin zaman aşımına girmemesi adına on beş dakika içerisinde tamamlanması gerekir. Sisteme giriş yapıldığında işletme adı, statüsü, vergi dairesi, vergi numarası, yetkili kişi adı soyadı, SSK işyeri sicil numarası, kuruluş yılı, işletmenin olduğu yer, işletme türü, bağlı olunan meslek kuruluşu gibi bilgiler eksiksiz ve doğru şekilde girilir. Son aşamalarda işletmeye ait iletişim ve adres bilgileri girilerek beyan edilen bilgilerin doğruluğuna dair işaretleme yapılır. İşlemin tamamlanmasıyla birlikte ekrana kullanıcı adı ve şifre gelir, bu bilgilerin kaybedilmemesi gerekir.

 

Kosgeb Kredisi Başvuru Aşamaları

 

Kosgeb kredisi için başvuru yaparken veritabanı kayıt aşamasının tamamlanmasının ardından kobi beyannamesinin doldurulması gerekir. Bu aşamanın amacı işletmenin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığını tespit etmektir.

 

Beyannamenin doldurulmasının ardından beyanname kontrol aşamasına geçilir. KOSGEB uzmanı tarafından yapılan kontrolde verilen beyannamenin mevzuata uygun olup olmadığı incelenir. Kontrolden sonraki evre ise desteklere başvurudur. Burada planı yapılmış olan desteklere uzman yardımıyla birlikte başvuru yapılabilir. Kredi faiz desteği, girişimcilik destek programı, kobi proje destek programı, genel destek programı, işbirliği güç birliği destek programı, AR-GE inovasyon destek programı, tematik proje destek programı, KOSGEB laboratuar hizmetleri gibi desteklerden biri seçilir.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI