arama

Bana Uygun İş Hangisidir

Bana Uyun İş Hangisidir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Ne iş yapabilirim sorusunu birçok insan kendisine sorar. Aslında bunun cevabı çok basittir. Ne iş yapabileceğinizi durumunuza bağlı olarak aşağıda açıklayalım.

Öncelikle nasıl bir iş arıyorsunuz?

  1.  Sürekli bir iş

  2.  Ek iş

 

Benim aradığım birinci seçenek diyorsanız büyük ihtimalle işsizim bana göre bir iş var mıdır? Demek istiyorsunuz. Elbette vardır. Her insanın ilgi ve yetenekleri dahilinde rahatlıkla yapabileceği bir iş mutlaka vardır. Burada asıl mesele yaparken mutlu olabileceğiniz bir iş bulmaktır. Aksi takdirde sevmediğiniz işi yapmanız pek kolay olmayacaktır. Çok güzel bir mesleği olduğu halde mutlu olamayan insanlar olduğu gibi çok basit bir iş yapıp az kazançla mutlu olmayı başarabilen insanlar da vardır.

Okuyup bir meslek edinme hedefiniz varsa bunun peşinden gidin ve asla pes etmeyin. Hedefiniz için yeterince gayret gösterdiyseniz onu mutlaka elde edersiniz.

Zamanında okuyamadım bir meslek sahibi olamadım diyorsanız, üzülmenize gerek yok zaten herkes okuyarak meslek sahibi olamıyor. Sizin de rahatlıkla yapabileceğiniz ,size uygun pek çok iş vardır.  Madem çok iş var nereden başlamam gerekiyor diyorsanız. Önce kendinizden başlayıp nasıl bir iş yapabileceğinizi anlayabilmek için kendinizi tanıyın.

 

Hangi iş size uygun?

Size tavsiyemiz seçenekleriniz arasında sadece sevdiğiniz işler olsun. İstemediğiniz işler yapmaya çalışmayın.

a) Fiziksel durumunuza bağlı olarak yapabileceğiniz işler;

Sağlığı yerinde, güçlü bir insanın yapabileceği işlerle, sağlık problemleri olan bir insanın yapabilecekleri işler aynı değildir. Dolayısıyla fiziki durumunuz yapabileceğiniz işleri de etkiler.

b) Zekanıza bağlı olarak yapabileceğiniz işler;

Birçok işi güçlü hafızanıza ve kavrama kabiliyetinize bağlı olarak çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer işleri çok çabuk kavrama kabiliyetiniz varsa, seçeceğiniz işi kısa süre içinde iyi bir şekilde öğrenip rahatlıkla yapabilirsiniz.

c) Kişisel özelliklerinize göre yapabileceğiniz işler;

Kişilik özellikleriniz iş seçiminiz üzerinde oldukça etkili olacaktır. Örneğin yumuşak huylu, sakin, sinirli olmayan bir insan ile çok sinirli,çabuk öfkelenen, sabırsız bir insanın yapabilecekleri işler aynı değildir. Seçeceğimiz işin kişisel özelliklerimize de uygun olması işimizi severek yapmamızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki seçenekler bana uygun değil , benim zaten bir işim var ancak işimden arta zamanda ek bir iş yaparak hem zamanımı değerlendirmeyi hem de ek kazanç elde etmeyi düşünüyorum diyorsanız yapabileceğiniz pek çok iş vardır. İnsanların en çok düşündüğü şeylerden bir tanesi de işinin yanında , boş zamanında yapabileceği ek bir iştir. Bazı insanlar hobi olarak ek işlerle uğraşsa da hobilerinin zamanla kazanç kapısına dönüştüğünü görmüşlerdir..

ilgili içerik Ne İŞ Yapsam
Bana Uygun İş Hangisidir

Web sitemiz sizler için hazırlanmış iş fikirleri,ek iş fikirleri ve meslek tanıtımlarıyla donatılacak böylece iş ararken yapabileceğiniz tüm işleri detaylarıyla beraber göreceksiniz.