arama


Bana Uygun İş Hangisidir

Bana Uyun İş Hangisidir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

İş dünyasına yeni giren biri ya da girmek isteyen birinin kendi kendine ve çevresine en çok sorduğu sorulardan biri de “ne iş yapsam?” sorusudur. Bu sorunun cevabını aslında kendi başınıza verebilirsiniz. Sadece bilmeniz gereken şey, kendinize en uygun işin ne olabileceği hakkında biraz fikir yürütmek biraz da girmek istediğiniz alanla ilgili araştırma yaparak gerek maddi, gerekse manevi boyutlarının sizin durumunuza uygun olup olmadığı üzerinde fikir edinmek olacaktır. Bundan sonrası oldukça basittir.

Kişinin kendine sorması gereken en önemli sorulardan biri “nasıl bir iş arıyorum?” tam zamanlı mı yoksa yarım zamanlı mı, yoksa ek iş mi? Bu sorunun cevabını kendinize verdiğinizde artık iş arayışına koyulabilirsiniz.

Ne iş yapabilirim sorusunu birçok insan kendisine sorar. Aslında bunun cevabı çok basittir. Ne iş yapabileceğinizi durumunuza bağlı olarak aşağıda açıklayalım.

Bana uygun iş hangisidir

Sürekli işler

Sürekli iş, tamamen işsiz olan ve arayış içinde olanların tercih ettikleri iş türleridir. Bu tür işleri ararken yine kendi vasıflarınızı göz önünde bulundurmanız, iş bulma konusunda size yardımcı olacaktır. Mesela şunu unutmamak gerekir; her insanın bir yeteneği mutlaka vardır. Bazı insanlar bunu keşfetmeyi erken dönemde başarırken bazı insanlar ise biraz daha zaman geçtikten sonra keşfederler. Daha önce çalışma hayatında olan biri iseniz ve farklı işler yapmışsanız, öncelikli olarak en başarılı olduğunu alanlarda iş aramanız daha mantıklı olacaktır. Bu şekilde hareket ederseniz, sürekli iş bulma konusunda hem daha kolay sonuçlara ulaşabilirsiniz hem de bulduğunuz işte göstereceğiniz performans daha yüksek olacaktır.

Sevmediğiniz işi yapmayın!

Örneğin, kuaförlük alanında son derece başarılısınız hatta çok sayıda da müşteriniz var. Ama bir yerden sonra bu mesleği yapmak istemeyebilirsiniz. Kıldan tüyden bahaneler olabilir ya da gerçekten bu meslekten sıkılmış olabilirsiniz. Bu durumda, işsiz kalsanız bile çok zorda olmadıkça kuaförlük mesleğine geri dönmeyi düşünmeyin, çünkü geri dönseniz bile eskisi gibi bir performans sergilemeniz mümkün olmayacaktır.

Ek iş ararken nelere dikkat edilmelidir?

Genellikle öğrencilerin ya da ev hanımlarının tercih ettikleri ek işler, az bir getirisi olan işler değil aslında ama burada önemli olan nasıl bir iş yapılması gerektiğine karar verebilmektir. Evden yapılabilecek işler olarak da değerlendirilebilecek ek işler, kişinin yeteneğine göre zamanını almayacak ve aynı zamanda karşısındakini de mağdur etmeyecek işler olmalıdır.

Bana uygun iş hangisidir

Evde makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak para kazanmak, son dönemlerde oldukça popüler bir iş haline geldi. Ama bana sorarsanız bu işi herkesin yapmaması gerekir. Neden mi? Makale yazmak sanıldığı kadar kolay ya da hafife alınabilecek bir iş değildir. Evet, kendinizce günlük yazmış olabilir, bazı alanlarda deneme çalışmaları yapmış olabilirsiniz. Ama makale yazdıranlar, genellikle siteleri için bu işi dışarıdan yaptırırlar ve siz kendinizce ne kadar uzman olduğunuzu düşünseniz bile internet sektörüne hakim değilseniz yani SEO kurallarına uygun şekilde yazı yazma konusunda pratik bilgilere sahip değilseniz bu işi yapmayın.

Evde boncuk dizimi

Ev hanımlarının ek iş olarak yapabilecekleri en iyi işlerde biri evde boncuk dizimi işidir. Çocuklarınızın durumuna göre alabileceğiniz bu işlerde çok fazla para kazanmak ya da kazanmamak, tamamen göstereceğiniz performansa bağlı olarak değişir. Yine böyle bir iş de yapacaksanız karşınızdaki kişileri mağdur etmemek en çok uymanız gereken kurallarınızdan biri olmalıdır. Yani “100 adet iş yapabilirim” diyerek 100 iş alıp da bunun yarısını yapıp geri kalan kısmını yapmamanız hem etik olmaz hem de karşınızdakinin mağdur olmasına neden olur. Bu yüzden alabileceğiniz kadar iş alarak ek iş yapabilirsiniz.

Bana uygun iş hangisidir

Hangi iş size uygun?

Size tavsiyemiz seçenekleriniz arasında sadece sevdiğiniz işler olsun. İstemediğiniz işler yapmaya çalışmayın.

  1. a) Fiziksel durumunuza bağlı olarak yapabileceğiniz işler;

Sağlığı yerinde, güçlü bir insanın yapabileceği işlerle, sağlık problemleri olan bir insanın yapabilecekleri işler aynı değildir. Dolayısıyla fiziki durumunuz yapabileceğiniz işleri de etkiler.

  1. b) Zekânıza bağlı olarak yapabileceğiniz işler;

Birçok işi güçlü hafızanıza ve kavrama kabiliyetinize bağlı olarak çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer işleri çok çabuk kavrama kabiliyetiniz varsa, seçeceğiniz işi kısa süre içinde iyi bir şekilde öğrenip rahatlıkla yapabilirsiniz.

  1. c) Kişisel özelliklerinize göre yapabileceğiniz işler;

Kişilik özellikleriniz iş seçiminiz üzerinde oldukça etkili olacaktır. Örneğin yumuşak huylu, sakin, sinirli olmayan bir insan ile çok sinirli, çabuk öfkelenen, sabırsız bir insanın yapabilecekleri işler aynı değildir. Seçeceğimiz işin kişisel özelliklerimize de uygun olması işimizi severek yapmamızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki seçenekler bana uygun değil, benim zaten bir işim var ancak işimden arta zamanda ek bir iş yaparak hem zamanımı değerlendirmeyi hem de ek kazanç elde etmeyi düşünüyorum diyorsanız yapabileceğiniz pek çok iş vardır. İnsanların en çok düşündüğü şeylerden bir tanesi de işinin yanında, boş zamanında yapabileceği ek bir iştir. Bazı insanlar hobi olarak ek işlerle uğraşsa da hobilerinin zamanla kazanç kapısına dönüştüğünü görmüşlerdir…

Bana uygun iş hangisidir

Başarılı olduğunuz alanlara yönelin

Maalesef toplumumuzda yaygın olan bir görüş “o yapmışsa ben de yaparım” mantığı ile hareket etmektir. Aslında bu durum son derece tehlikeli ve etik olmayan bir davranıştır. Mesela çevrenizden biri internette iş yaparak para kazanıyor ve yaptığı iş size göre basit olabilir ama bunun bir uzmanlık alanı olduğunu unutmayın. özellikle son dönemlerde hızlı para kazanma yöntemlerinden olan forex ya da kripto para alım-satım işleri yüzünden elindeki paradan olanların sayısının bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bunun tek nedeni, anlamadan sadece çevresinde bu işi yapanların iyi kazanç elde ettiklerini gördüğü için yapmak istemesinden kaynaklanıyor.

Başarılı olmadığınız ya da hakkında fikir sahibi olmadığınız bir iş çok kazanmanızı sağlasa da emin olun bu kazanç, kısa sürede eriyip yok olacaktır. Bu yüzden anlamadığınız işlere girerek para kazanmak gibi bir hayale kapılmayın hatta yanaşmayın bile.

Bana uygun iş hangisidir

Yapılabilecek en güzel ek işler nelerdir?

Aslında her iş güzeldir yeter ki kişi kendi yeteneğine uygun olarak bir iş yapsın ve yaptığı işten zevk alsın. Yoksa her işi herkes yapar ya da en azından yapıyor gibi görünebilir. Mesela ek iş olarak yapabileceğiniz işleri sıralayın önce, sonra bu işler arasında size hitap eden ya da yapabileceğinizi düşündüğünüz işleri liste halinde önünüze koyun.

Bir iş üzerinde karar verdikten sonra bunu pazarlamadan önce biraz deneme yanılma yöntemi ile hareket edin. Mesela grafiker olarak bir yerde çalışıyorsunuz ama aldığınız maaş bir şekilde size yetmiyor ve ek olarak evde de bu işi yapmak istiyorsanız zamanlama konusunda kendinizi biraz sınayın. Eğer gerçekten müşterilerinizi mağdur etmeyeceğinize inanıyorsanız ek olarak yine grafikerlik yapabilirsiniz. Ya da illa da yapacaksanız iş alımınızın limitini doğru şekilde belirleyin. Ek işler genellikle bitiminde parası alınan işlerdir. Buna göre kendinizi sınırlandırarak ne kadar iş yapabiliyorsanız o kadar iş alın ki hem adınız lekelenmesin hem de müşterilerinizin size karşı güveni de artmış olsun.

 

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI