arama


Adsense ile Web Siteden Para Nasıl Kazanılır?

Adsense
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Muhammed Yusuf Şehitoğlu Muhammed Yusuf Şehitoğlu

Son yıllarda blogger olmak isteyenlerin sayısında büyük ölçüde artışlar yaşanmaya başladı. Elbette bunun önemli bir nedeni de Adsense ile web siteden para kazanmaktır.

Adsense ile web siteden para kazanmak, yapılabilecek en karlı iş fikirleri arasında değerlendirilir. Sadece nasıl başlamanız gerektiğini bilmeniz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirseniz, Adsense ile web sitesinden para kazanmanın kolay olduğunu göreceksiniz.

Adsense ile Web Siteden Para Nasıl Kazanılır?

Adsense ile web sitesinden para kazanma

İnsanlar interneti sadece alışveriş için kullanmazlar. Alışveriş öncesi bir ürün/hizmet hakkında bilgi edinmek, bir konuyu araştırmak gibi nedenlerden dolayı da kazanırlar ve genellikle ürünler hakkında bilgiler de hizmetler hakkında bilgiler de blog sitelerinde paylaşılır.

Örneğin petshop ürünleri satan bir web sitesi eğer tamamen kurumsal anlamda kurulmuş ise en iyi köpek maması gibi bir konuyu burada bulamazsınız. Tabi blog.petzzshop.com gibi siteler hariç…

Genellikle kurumsal ya da e-ticaret sitelerinde kurumun hizmetleri hakkında kısa bilgilere yer verildiği için insanlar aradıklarını tam olarak bulamazlar ve bu yüzden farklı blog sitelerinden arayış içine girerler.

Örneğin; “Hamileler için en iyi köpek maması” gibi bir arama yaptığınızda yüzlerce e-ticaret sitesi olmasına rağmen SERP sonuçlarında ilk çıkan site bir blog sitesidir.

Serp sonuçları

Yukarıda gördüğünüz gibi en iyi hamile köpek maması aramasında çıkan ilk site neoldu.com web sitesi, sonra temizmama.com (bu site e-ticaret sitesidir) hemen altında ise kopekblog.com blog sitesi yer almaktadır.

İşte adsense ile web sitesinden para kazanma macerası tam olarak bu noktadan sonra başlıyor.

Köpek besleyen bir kişi, hamile köpeği için en iyi hamile köpek maması arayışı içine girer ve Google’da arama yaptığında karşısına çıkan ilk siteye girerek öneriler alır ve blog sitelerinde Google reklamları yer alır. Kullanıcı aradığı bilgiyi bulmanın yanında Google’un sunduğu önerileri de inceler ve tıklar. Tıklama geldiğinde ise web sitesi sahibi para kazanır.

Google reklamı

Yukarıdaki resimde ok işareti ile gösterilen alan, Google’ın siteye verdiği reklamdır ve ziyaretçi buna tıkladığında web sitesi sahibi para kazanır.

Adsense Uyumlu Web Site Nasıl Yapılır?

Elbette kazançlı iş fikirleri arasında yer alsa da biraz sermaye gerektiren bir iş olduğunu söylememiz gerekir. Adsense uyumlu en düşük maliyetli web site kurmak için wordpress tercih edebilirsiniz. İster WordPress’in orijinal temasını kullanın isterseniz özel bir tema satın alarak sitenizi kurabilirsiniz.

Eğer web site tasarımı ya da kurulumu hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konuda size yardımcı olacak bir web tasarımcı ile anlaşabilirsiniz.

Adsense Uyumlu Web Site Kurmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kuracağınız blog sitesinde istediğiniz özelliklere göre elbette maliyet de değişir. Ama standart bir site kurmak için; domain ücreti, hosting ücreti ve işinizi görebilecek bir tema satın aldığınızda ortalama maliyetiniz 2500 TL civarında olur.

Google Adsense’ye Kayıt Olma

Web sitenizi kurduktan sonra artık işiniz sitenize günlük olarak içerik girişi yapmak olacaktır. Bunu yaparken de rastgele içerikler oluşturmamanız gerekir. Hangi alanda hizmet vermeyi düşünüyorsanız o alanlar ilgili nish içerikler üretin.

Örneğin sonbilge.net web sitesi, kripto para, yaşam, moda gibi konuları ele alan bir web sitedir ve tek başınıza böyle bir siteye içerik yüklemeniz zor olacaktır. Ama setrenur.net sadece moda alanında içerikler üreten bir sitedir. Böyle bir site kurmanız ve yönetmeniz daha kolay olacaktır.

Web sitenize yeteri kadar içerik girişi yaptıktan sonra Google Adsense başvurusu yapabilirsiniz. Adsense hesabınızı oluşturmak için https://www.google.com/adsense/start/  linkinden başvuru yapabilirsiniz.

Adsense Başvurusu Yaptım Ama Onaylanmadı, Neden?

Adsense, her başvuruyu değerlendirir ancak her başvuruyu onaylamayabilir. Bunun farklı nedenleri vardır. Temel olarak sitenizin onaylanmamasının nedenleri şunlar olabilir;

 • Sitenize girdiğiniz içerikler kopyadır.
 • Ziyaretçiyi aldatıcı yönlendirmeler vardır.
 • Yeteri kadar içerik yoktur.
 • Domain, Google’dan ban yemiştir.

Tabi bunlardan daha farklı nedenler de Adsense başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. Zaten Google eğer sitenizi kabul etmemişse bunun nedenini de size ilgili sayfada belirtir ve düzelttikten sonra yeniden başvurmanızı ister.

Blog İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

Sitenizin Adsense’den para kazanabilmesi için hedeflediğiniz alan ile ilgili özgün içerikler üretmelisiniz. Yani başka bir siteden bulduğunuz içerikleri kopyala yapıştır yaparak bu işi yapamazsınız.

Örneğin “en iyi kripto para borsaları” gibi bir sorgu, Google’da fazlasıyla aranan bir konudur. Siz de böyle bir içerikten para kazanmak istiyorsanız çok iddialı ve özgün bir içerik oluşturmalısınız. Böyle bir içerik hazırlarken aşağıdaki şekilde hazırlayabilir ya da daha da geliştirebilirsiniz.

 • En iyi kripto para borsaları listesi
 • Borsalar hakkında bilgiler,
 • Borsa özellikleri,
 • Sunduğu avantajlar,
 • Kayıt olma,
 • Para yatırma ve çekme gibi konular hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Tabi ki tek başına içerik oluşturmanız arama sonuçlarında sitenizin ilk sıralara gelmesini etkilemez. Bunun için uzman bir SEO danışmanından destek almanız ya da SEO’nun nasıl yapıldığına dair eğitim almanız gerekir.

Adsense Neye Göre Para Verir?

Adsense onaylı bir web sitede, Google reklamları görünür. Her reklamın bir tıklama başı maliyeti (TBM) vardır. Çalıştığınız alan iddialı ve reklam TBM’si yüksek bir alan ise elbette kazanacağınız para da daha yüksek olur.

Hangi alandan ne kadar kazanacağınızı öğrenmek için https://www.google.com/adsense/start/#calculator bu linke tıklayabilirsiniz. Aşağıda örnek bir kazanç tablosu yer almaktadır.

Aylık kazanç örneği

Adsense’den Aylık Ne Kadar Kazanabilirim?

Web sitenizden para kazanmak için yukarıda belirttiğimiz gibi içeriklerinizi hazırlarsanız ve sitenizi sürekli olarak güncel tutarsanız aylık kazanacağınız para yüksek olur.

Aylık Adsense kazancı, tıklama sayısına ve TBM oranına göre değişiklik gösterir elbette. Örneğin günlük 1000 ziyaretçisi olan bir ekonomi blogu aylık 10,000 TL kazanabilirken, aynı sektörde İngilizce dilinde hazırlanmış bir web sitesi aylık 25,000 TL kazanabilir.

Yani kazanacağınız rakamlar, sitenizin dili ile alakalı olabilir, sitenizin kategorisi ile alakalı olabilir ve ziyaretçi sayısına göre değişebilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI