arama


Oto Yıkama Dükkanı Açmak 2019

Oto Yıkama Dükkanı Açmak 2019
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • neisyapsam neisyapsam

Dükkan açma niyeti olanlar için iyi iş fikirlerinden bir tanesi de oto yıkama açmaktır. Araç sayısının çokluğundan dolayı oto yıkama işi hiçbir zaman bitmeyecek sektörlerden biridir.

Aracı olan herkesin kendi imkanlarıyla aracını yıkanması mümkün değildir. Araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğu arabasını yalamak için oto yıkamaları tercih etmektedir.

Oto yıkama işine girmek isteyenler için neler gerekmektedir? Oto yıkama için nasıl bir yer seçilmelidir? Oto yıkama dükkanı ne kadar kazandırır? Oto yıkama dükkanı kaç liraya mal olur? Oto yıkama dükkanı için gereken malzemeler Nelerdir? Şeklindeki soruların cevaplarını yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

Oto Yıkama Açmak İçin gerekli Malzemeler Nelerdir

Oto Yıkama dükkanı açmak için gerekli bazı makine ve malzemeler vardır. Yıkamaya gelen araçların düzgün bir şekilde yıkanabilmesi için bu makineler ve malzemelerin olması gerekmektedir. Oto Yıkama Dükkanında gerekli makineler; kompres, soğuk yıkama makinesi, motorlu  süpürge, köpük  makinesi, koltuk yıkama makinesi, koltuk kurutma makinesi. Oto yıkama dükkanında makineler dışında gerekli bazı malzemeler vardır. Bunlar; Temizlik bezleri, küçük süpürge, fırça, koltuk fırçası, iş elbiseleri, hortum, iş ayakkabısı ve temizlik malzemeleridir.

Oto Yıkama Dükkanı Açma Süreci

Oto yıkama dükkanı açmak iyi kazanç getiren işlerden bir tanesidir. Oto yıkama dükkanı için öncelikle iyi bir ön hazırlık yapmanız gerekir.

 • Oto yıkama için öncelikle dükkanınızı belirlemeniz gerekir. Oto yıkama dükkanı kalabalık alanlarda olursa daha çok tutulur. Özellikle insanların araçlarını park ettikleri yerlere yakın ya da çarşılarda açılırsa daha iyi iş yapacaktır. Aracını park etme niyetiyle getirenler yıkama hizmetini de görürse tercih edebilirler.
 • Oto yıkama dükkanın için geniş bir alan gerekir. Çünkü yıkanan araçların çoğusu kurutma işlemi için bir müddet bekletileceği için belli bir alana ihtiyaç olacaktır. Ayrıca bu alan oto park olarak da kullanılabilir.
 • Dükkan açılacağı zaman diğer rakip dükkanlar incelenerek iyi bir yer seçimi yapılmalıdır.
 • Belirlenen şartlar yerine getirildikten sonra gerekli izinler için başvurular yapılmalıdır.
 •  İş yeri açmak için gereken evraklarla beraber belediyenin fen işleri müdürlüğünden izinler almak gerekir.
 • Gerekli izinler alınıp şartlar sağlandıktan sonra oto yıkama dükkanı iş yapmaya başlayabilir.

Oto Yıkama Dükkanı Maliyeti Ne Kadardır?

Kurulacak oto yıkama dükkanının konumu ve alanına göre fiyatta da değişiklik olacaktır. Ortalama bir hesapla oto yıkama dükkanı için 10 bin ile 20 bin arası bir sermaye gerekir. Oto yıkama dükkanı için bayilik almak da mümkündür. Bayilik alma durumunda da toplam maliyet 3 bin ile 50 bin arası olmaktadır.


 

Oto Yıkama Dükkanı Kazancı Ne Kadardır?

Oto yıkama dükkanı kazançları yapılan işe göre değişiklik gösterir elbette. Yapılan işin kalitesi , dükkan için ayarlanan yer, müşteri potansiyeli, hizmet gibi unsurlar kazancı etkileyecektir. İç dış yıkanan bir araç için alınan ücret 20 ile 30 tl arasıdır. Günde 200 araç yıkayacak kapasitede bir dükkanın günlük cirosu 4000 tl civarındadır.

Oto Yıkama Dükkanı Açan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

Esnaflık yapan insanların bazı özellikleri taşıması gerekir ki bir defa dükkanlarına uğrayanlar memnun kalsın ki ikinci bir defa da isteyerek gitsinler. Oto yıkama dükkanı işletecek olanlar aldıkları işleri iyi yapmalıdırlar. Kendilerine emanet edilen araçları temiz bir şekilde yıkamalı, araç içinde bulunan özel eşyalara dokunmamalı , emanet aldıkları araçları aldıkları gibi sahiplerine teslim etmelidirler. Müşterilere karşı son derece kibar davranmalı ve onlara güven vermelidirler. Çünkü onlara çok pahalı araçlar da emanet edilecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI