arama


 Oto Yıkama Bayilik

Oto Yıkama
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

Oto yıkamacı açmak oldukça kar getiren işlerden biridir. Ancak ayrıntılı bir araştırma ve uzun süren bir çalışma gerektirir. Eğer oto yıkamacı açmak istiyorsanız ve buna uygun bir mülkünüz varsa, bu yerin tam teşekküllü bir oto yıkamacı olması için de belli bir sermayeyi gözden çıkartmanız gerekecektir.

Bir mülkün oto yıkamacıya dönüşmesi için, inşaat ve ekipmanların temini için 3–4 aylık bir süre gerekecektir. Bu da sadece giderlerin olacağı, gelirin olmayacağı anlamına gelmektedir ki; bu süre zarfındaki ihtiyaçları karşılamak için belli bir sermayeye ihtiyaç olacaktır. Bir oto yıkamacı açılırken bazı işler ön planda tutulmalıdır.

Oto Yıkama Açma Maliyeti

Her iş maliyet gerektirir. Oto yıkamacı olarak hizmet verilecek yerin 250–300 M² olması gerekmektedir ki bu rahat çalışma alanı sağlanması açısından ve ileride işi büyütmek açısından gereklidir. Yani ihtiyaçtan biraz daha büyük alanda işletme kurulmalıdır. Mevcut bir işyerini düzenlemek eğer çok fazla tadilat gerektirecekse en uygunu boş arazi üzerine bir işletme kurmaktır.

Eğer uzun süre inşaat işi ile uğraşmak istemiyorsanız, prefabrik bir işletme kurabilir ya da oto yıkama yeri inşası yapan firmalarla görüşebilirsiniz.

Oto yıkama yerinin inşası, ekipmanlar, teknik ekip ve cihazlar, personel derken oldukça iyi bir bütçe gerekecektir. Diyelim ki oto yıkama yerini açtınız, işler yoluna girinceye ve tanınıncaya kadar sermayeyi cepten yiyeceksiniz.

Bu arada bir diğer dikkat edilmesi gereken husus, bulunduğunuz yerde oto yıkamacıya ihtiyaç varsa ve o hizmeti veren başkası yoksa açmanız doğru olacaktır. Eğer o işi yapan kişiler varsa hazır müşterileri onları tercih edeceğinden, başka bir konum belirlemenizde yarar var.

Bayilik Almak İçin Atmanız Gereken Adımlar

Bir oto yıkama yeri açmak için pek çok şeyi en ince ayrıntısına kadar planlamanız gerekir. Suyu elde etmek, atık sunun nasıl değerlendirileceği, ekipman harcaması, müşteri edinme, araç başına yıkama maliyeti derken çok emek harcamanız gerekecektir.

Oto yıkama işine girdiğinizde iç-dış yıkamayı 30 TL. den hesap edersek 10 araç yıkamış olsanız 300 TL. kazanırsınız. Bunun 100 TL. si giderlere harcansa geriye 200 TL. kalır ve

200×30 = 6.000 TL. aylık kazanç elde edersiniz ki bu Türkiye şartlarında aylık iyi bir kazanç demektir.

Özellikle erkeklerin araçlarına olan düşkünlükleri malum. Ve eğer çevrenizde kurum binaları da varsa, bu kurumlara ait araçlar da yıkanmak için size getirilecektir. Bu yüzden lokasyonu doğru değerlendirmenizde yarar var.

Oto yıkama işini en az maliyetle kurmanın en akıllıca yolu bayilik almaktır. Özellikle bu sektörde tanınan bir markanın bayiliğini aldığınızda, işe 1–0 önde başlarsınız ve size getirileri çok olur.

Bayilik almak, bir iş kurmanın en avantajlı ve risksiz yoludur.ancak dikkat etmeniz gereken; yaptığınız yatırıma değip değmeyeceği yani yaptığınız yatırımın karşılığını alıp alamayacağınızdır. Bir bayilik düşünceniz var ise;

Size Hem Bütçe Hem De İş Gerekleri Açısından Uygun Bayilikleri Değerlendirin

Yatıracağınız para miktarı ne kadar? Eğer bütçeniz yeterli değilse ve kredi çekme imkânınız varsa, size en uygun krediyi almanızda yarar var. Krediyi çektiniz ama bayiliği alıp işleri yoluna koyuncaya kadar cebinizden harcama yapacaksınız. Bu durumları da göz önüne alarak kredi başvurunuzu yapın. Bayilik maliyetleri, işletme kurulacak yere ve bayilerin özel şartlarına göre değişiklik arz edecektir.

 

Bu sektörde size önerebileceğimiz en doğru marka Carismax Car Care markasıdır. Türkiye genelinde yer alan bayileriyle otomotiv sektörünün önde gelen firmalarındandır. Carismax markası ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için: oto yıkama bayilik sayfasını inceleyebilisiniz.

 

Oto Yıkama Konusunda Yeteneklerinizi Ölçün

Oto yıkama konusunda yetenekli misiniz? Bu sahip olduğunuz bir beceri mi? Eğer daha önce böyle bir işte çalıştıysanız sizin için daha kolay olacaktır. Ancak bir iş sahibi olmak ile onu yönetebilmek ayrı meziyetler ister. Bayilik yaparken hem işletmeyi hem de personeli yönetmeniz gerekecektir. Eğer işletme konusunda bir yeteneğiniz yoksa İşletme yönetimi kurslarına katılıp gerekli eğitimleri alabilirsiniz.

Oto Bayiliği Verenleri İyi Araştırın

Bayilik almak için gerekli araştırmayı dikkatli yapmanızda yarar var. Bayilik veren firmalar şartlarını web sitelerinde duyurmaktadır. Bu şartları iyice anlayarak bayilik başvurusunda bulunmanız gereklidir ve bir de hukuki konularda danışmak amaçlı, bir avukatınızın bulunması yerinde bir karar olacaktır.

Bayilik Şartlarını Okuyup Anlamak

Firmaların bayiliklerini almadan önce size verdikleri belgeleri dikkatlice incelemeniz önemlidir. Bu bilgiler; firmanın yaptıkları hakkında bilgilerdir ve size sahip olacağınız imkânları ve sizden beklenen ödemelerin listesidir. Bayilik şartlarına bakarken; almanız gereken eğitimler, hukuki prosedürler, geri ödemeyen maliyetler ve işyeri açma ruhsatının alınması gibi bilgileri edinmelisiniz. Hukuki konularda uzmanlara danışabilirsiniz.

Daha Önce Bayilik Yapanlardan Fikir Almak

Çevrenizde, daha önce oto yıkama bayiliği yapmış kişiler ya da hali hazırda devam eden kişiler varsa, bu kişilerden bayilikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Size ne gibi avantajları ve dezavantajları olacak, ne gibi sıkıntılar yaşanıyor ve götürüleri neler? Bayilik veren firmaların katı kuralları bulunmaktadır ve bu kurallara uyulması gerekmektedir.

Karar Aşamasından Sonra Yapılacaklar

Kararınızı verdiniz ve çalışacağınız bayilik firmasını da buldunuz. Geriye yapmanız gereken şey; depozitonuzu yatırmak, gerekli formları doldurmak, prosedürleri yerine getirdikten sonra onay verildiği takdirde bayiliğinizi güvenle alıp işinizi yapmaktır.  Bu arada eğitimlerinizi aksatmamanızda yarar var.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI