arama


Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Para Kazanılır

Affiliate Marketing
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

 

Affiliate Marketing ile ilgili olarak yazımıza başlamadan önce bir konunun altını çizmek isteriz. Kolay para tanıtımı yoktur ve bu makalede verilmiş olan ipuçları ile beraber zengin olma garantisi verilmemektedir.

Bu yazımızda internet üzerinden para kazanma yollarından birisi olan Affiliate Marketing hakkında detaylı bilgileri aktaracağız.

Affiliate marketing nedir?

Affiliate marketing, firma ürünleri ya da hizmetlerini internet mecrası içinde pazarlayarak, her bir satış için belirli bir komisyon miktarı elde etmektir.

Genel olarak işletme ve firmalar ürünlerini tanıtmanız ve satışını gerçekleştirmeniz karşılığında sizi bir miktar ücret ile ödüllendirir. Örnek verecek olursak bir giyim firmasındaki affiliate programına dahil oldunuz ve ürünlerinizin tanıtımını gerçekleştirdiniz. Daha sonrasında ise firmanın internet sitesi üzerinden alışveriş işlemi gerçekleşmesi ile beraber, her alışveriş ücretinden belli bir miktar komisyon oranı elde edersiniz.

Affiliate marketing işleminin online bir şekilde para kazanma olayının en hızlı ve uygun yollarından biridir. Çünkü herhangi bir ürün yaratmak ya da sermaye bulmak zorunda kalmadan, alıcı ve satıcı arasında bağlantı ile beraber ücretinizi alırsınız.

Affiliate marketing  ile nasıl para kazanılır?

Bir affiliate programına dahil olduğunuz zaman satmak istediğiniz ürünlerin seçimini yaptığınızda, ürünler ile ilgili olarak size bir kod verilir. Bunun haricinde de hazır metin linkleri, bannerler ve yaratıcı formlarda göndererek tanıtımınızı daha iyi yapmanıza yardımcı olurlar. Sizin yapmanız gereken işlemler ise sadece kodu kopyalayarak ziyaretçi ile ilgili trafik artışını sağlayarak kendi internet siteniz üzerine yerleşim yapmaktır. Eğer ziyaretçiler, sizin internet siteniz üzerindeki tanıtımlara tıklayarak ilgili siteden alışveriş yaparsa, sizde o ürün ücretinden belli bir miktar komisyon elde edersiniz.

Komisyon için sürekli ürünlerin satışını yapmak gerekmiyor. Farklı affiliate program çeşitlerini incelediğimizde;

Satış Başına Ödeme (Pay Per Sale); Bu program yukarıda anlattığımız gibi her satış için belli bir komisyon ve satış yüzdesinin elde edilmesidir.

Tıklama Başına Ödeme (Pay Per Click): Bu affiliate çeşidi ile satış gerçekleşip gerçekleşmemesi farketmeksizin, sizin siteniz üzerinden ilgili reklamlara tıklayarak siteye yönlenmesi ile belli bir miktar ödeme alınması ile gerçekleşir.

Yönlendirme Başına Ödeme (Pay Per Lead): Ziyaretçilerin belli bir form doldurup, iletişim bilgilerini hedef kitle ile anlaşması ile elde edilen kazanç sistemidir.

Neden affiliate marketing?

Affiliate marketing, dünya üzerinde en büyük gelişim ve büyüme gösteren online internet pazarlama metodlarından biridir. Bunun asıl nedenlerine bakacak olursak;

  • İnternet üzerinden uygun maliyeti ile beraber, herhangi bir sermaye gerektirmeden aracı olarak ücret elde edilebilir.
  • Global pazar ile beraber dünyanın her yerine ulaşabilirsiniz.
  • Affiliate programları ile beraber herhangi bir ücrete gerek kalmaz. Ancak bazı firmalar ilk girişte ufak bir ücret isteyebilir.
  • Herhangi bir depolama ya da nakliye gibi bir işle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Büyün bu işlemler reklam veren kişinin sorumluluğu altındadır.
  • Müşterilere destek vermeniz ya da tüketici şikayetleri ile ilgilenmeniz gibi olumsuzluklar ile uğraşmazsınız.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI