arama


En Stressiz 8 Meslek

En Stressiz 8 Meslek.
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • neisyapsam neisyapsam

 

Çoğu kişi masa başı işi olsun ister. Bunun nedeni, stres ve beden yorgunluğunun olmamasıdır. Ancak bazı meslekler var ki stres ne bilmiyorlar. Nedeni işlerinin masa başı olduğu gibi birinin emrinde deçalışmamalarıdır. Yani kendi işinin patronları olmalarıdır. Peki bu meslekler hangileri?  En stressiz 8 mesleği neisyapsam.com ekibi olarak sizler için araştırdık.

1.Ekonomist

En Stressiz 8 Meslek

Ne iş yaptıklarının tanımı çok karışık olsa da yaptığı işler oldukça stressizdir. Ayrıca ekonomistlerin ilgilendiği alanlar geniştir. Ekonomist olmak için de herhangi bir okul okumanız gerekmemektedir. Ekonomist; ekonomi uzmanı ya da ekonomi sektöründe çalışan demektir. Dolayısıyla okullarda bu kriterlere uygun bir bölüm yoktur. Ekonomistler; araştırma yapar, bu araştırmaları analiz eder, trendleri izler, teori oluşturur ve uygular. Bu çalışmaları müşteriye sunar.

 

2.İstatistik Uzmanı

En Stressiz 8 Meslek 1 İstatistik uzmanının diğer adı veri analiz uzmanıdır. Şirketlerin kayıtlarında bulunan verileri, bilgisayar destekli analiz ederek yorumlar. Yani sonuçları rapor haline getirir. Dolayısıyla bir stres gerektirmez. Ancak istatistik uzmanı olmak için bilgisayar mühendisliği, istatistik, yazılım mühendisliği ya da matematik gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. İstatistik uzmanının maaşı olmasa da stresi oldukça yüksektir.

 

3.Biyomedikal Mühendisi

En Stressiz 8 Meslek 2Gelecein mesleği olarak tahmin edilen biyomedikal mühendisliği, az stresle çok para kazanmanın tanımı diyebiliriz. Bu meslek, tıp ile mühendisliğin birleşimidir. Tıbbi sorunlara, mühendislik gözüyle yaklaşır ve çözümler bulur. Biyomedikal mühendisliği yapabilmek için tıbbi terimleri bilmek, algoritma ve yazılım konusunda uzman olmak gerekmektedir. Bu yüzden biyomedikal mühendisliği okumak zorunludur. Türkiye’de çok az üniversite de bu bölüm bulunmaktadır. Maaşı da ortalamanın üstündedir.

 

4.Sigorta Uzmanı

En Stressiz 8 Meslek 3Hayatın akışına ayak uydurmak zordur. Başımıza neler geleceğini de tahmin bile edemiyoruz. O yüzden kendimizi ve mallarımızı güvence altına almak için hayat sigortası, bireysel sigortacılık ve KASKO gibi sigorta avantajlarından yararlanıyoruz. Ancak çoğu birey, sigorta çeşitlerini ve bu çeşitlerin hangisinin kendisine ait olduğu ile ilgili bilgi sahibi değildir. Bu sorunu çözmek için sigorta şirketi ile tüketiciyi birbirine bağlayan sigorta uzmanları bulunmaktadır. Tüketici sigortalar hakkında bilgilendirir ve sigorta şirketleriyle anlaşma yapmasını sağlar. Bunun karşılığında da belli bir ücret alır. Dolayısıyla herhangi bir stres yaşamaz.

5.Odyolog (İşitme Bozukluu Uzmanı)

En Stressiz 8 Meslek 4Çoğu kişi tarafından bu meslek bilinmemektedir. Bazen de doktorlar ile karıştırılmaktadır. Ancak odyolog,denge ve işitme ile ilgili hastalıkların uzman doktor tarafından yönlendirilmesi ile kullanılacak cihazları belirlemek ve bu cihazları proğramlamak işiyle uğraşır. Bu konu da çeşitli çalışmalar yapar ve eğitim proğramlarına katılır. Tespit ve öneriler, uzman doktor tarafından yapıldığı için odyologlar bu konuda herhangi bir strese girmez.

 

 

6.Kuyumcu

En Stressiz 8 MeslekDeğerli taşlar ve madenlerden, süsler ve takılar yapan kişiye kuyumcu denir. Kuyumcular aslında bir sanatçıdır. Tasarım yapmak ve uygulamak sanatın içine girmektedir. Ancak kuyumcular, değerli ürünler sattıkları ve müşterileri de varlıklı kişiler oldukları için herhangi bir strese girmezler. Altının yükselmesi gibi durumlarda bile müşterisi muhakkak vardır.

 

 

7.Kuaför

 

En Stressiz 8 Meslek 5Saç sakal kesimi, saç boyama gibi işleri yapan kişiye kuaför denir. Her insan bakımlı olmak zorundadır. O yüzden muhakkak kuaföre gider. Böylelikle kuaförler müşteri kazanmış olur. Kuaförler kendi tasarımlarını yaptıkları ve modayı yakından takip ettikleri için herhangi bir strese girmezler.

Moda sürekli değişse de kuaförlerin bir alt yapısı vardır. Kuaför olabilmek için bir okul bitirmeniz gerekmez. Bir kuaför dükkanın da çırak olarak çalışarak da mesleği öğrenebilirsiniz. Ancak bir kuaför dükkanı açmak için kuaförlük okulundan mezun olmanız gerekmektedir.

8.Üniversite Profesörü

En Stressiz 8 Meslek6Öğretmenlikle çok karıştırılan üniversite profesörlüğü, aslında alanında bilir kişi olmak demektir. Üniversite de alanında dersler verir ve bilimsel çalışmalar yapar. Maaşı da ortalamanın çok üstündedir. Ancak üniversite profesörü olmak kolay değildir. Alanında lisans eğitimini yüksek başarıyla bitirmek, yüksek lisans yapmak ve tez vermek gibi zor aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalar stresli olsa da üniversite profesörlüğü oldukça stressizdir.

 

Meslekler hakkında daha fazla bilgi almak için neisyapsam.com adresimizi takip edebilirsiniz.

 

 

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI